O firmie

Historia

Męcina Królewska to piaskowiec o barwie szarej, który budzi coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów i architektów. Złoże znane jest od bardzo dawna, na co dowodem są stare obiekty, znajdujące się w okolicy Limanowej, wybudowane z zastosowaniem tego kamienia.

Współczesne wydobycie rozpoczęło się za sprawą firmy Wolimex Eugeniusza Wojaka – pozyskiwano kamień z przeznaczeniem drogowym i hydro- technicznym. Wydobycie prowadzono bez stosowania materiałów wybuchowych i dlatego materiał ze złoża nadal nadaje się do innych zastosowań niż tylko kruszywo. Takim właśnie zastosowaniem zainteresował się Paweł – syn właściciela Wolimexu – kiedy rozpoczął pracę zawodową. Zaczął testować obróbkę Męciny Królewskiej dla celów budowlanych.

Okazało się, że materiał podoba się architektom i ma szerokie możliwości obróbki, a przy tym istnieje zainteresowanie takimi wyrobami. Tak w uproszczeniu powstała firma Pawlimex.  Firma działa od 2008 roku a w chwili obecnej zatrudnia 65 pracowników. 

Jednak, by móc oferować na rynku materiał na większą skalę, konieczna stała się budowa odpowiednio wyposażonego zakładu przeróbczego.
W nowym zakładzie podstawowymi urządzeniami do cięcia kamienia są trzy traki jednolinowe.

Dalsze ogniwa linii technologicznej to dwa auto- maty szlifierskie do szlifowania i polerowania (piaskowiec z Męciny daje się dobrze polerować), piła mostowa CUT 600 (do seryjnej produkcji) oraz piła jednosuportowa sterowana numerycznie. Uzupełnieniem linii jest boczkarka profilowa oraz waterjet Intermac Primus 184.
Maszyny zostały dobrane tak, aby wydajność poszczególnych maszyn współgrała z wydajnością całej linii technologicznej.
 

Wydobycie, obróbka

Współczesne wydobycie rozpoczęło się za sprawą firmy Wolimex Eugeniusza Wojaka – pozyskiwano kamień z przeznaczeniem drogowym i hydro- technicznym. Wydobycie prowadzono bez stosowania materiałów wybuchowych i dlatego materiał ze złoża nadal nadaje się do innych zastosowań niż tylko kruszywo.

Takim właśnie zastosowaniem zainteresował się Paweł – syn właściciela Wolimexu – kiedy rozpoczął pracę zawodową. Zaczął testować obróbkę Męciny Królewskiej dla celów budowlanych.
Okazało się, że materiał podoba się architektom i ma szerokie możliwości obróbki, a przy tym istnieje zainteresowanie takimi wyrobami. 

Produkcja

W nowym zakładzie podstawowymi urządzeniami do cięcia kamienia są trzy traki jednolinowe. Dalsze ogniwa linii technologicznej to dwa auto- maty szlifierskie do szlifowania i polerowania (piaskowiec z Męciny daje się dobrze polerować), piła mostowa CUT 600 (do seryjnej produkcji) oraz piła jednosuportowa sterowana numerycznie.

Uzupełnieniem linii jest boczkarka profilowa oraz waterjet Intermac Primus 184.
Maszyny zostały dobrane tak, aby wydajność poszczególnych maszyn współgrała z wydajnością całej linii technologicznej.

 

Co oferujemy

Wszystkim, którzy podejmą z nami współpracę oferujemy bardzo bogaty wybór okładzin z piaskowca oraz różnego rodzaju kamień łupany i płyty z piaskowca.
Od wielu lat specjalizujemy się w produkcji ogrodzeń i schodów oraz parapetów z piaskowca Męcina . Przyjmujemy zlecenia na wykonanie płyt z piaskowca polerowanych i szlifowanych . Nasza firma oferuje także kamienie ogrodowe oraz bloki skalne.

Nasze produkty znajdują zastosowanie przy wykończeniach wnętrz oraz przy wykonaniu stylowych elewacji budynków. Z naszych materiałów można wykonać bardzo eleganckie elementy zabudowy ogrodowej.
Oferujemy kilka rodzajów struktur piaskowca Męcina,a w tym szeroki wybór pasów okładzinowych łupano-płomieniowych oraz pasów mechanicznych łupanych (od 2-4 i od 4-8), a także strukturę płyty greckiej.

Dla naszych Klientów wykonujemy pasy ręcznie łupane i cięte oraz tylko pasy łupane.
Płyty z piaskowca Męcina świetnie się nadają jako okładziny ścian wewnętrznych i zewnętrznych budynków, a także jako posadzki i podłogi. W tym zakresie oferujemy Państwu powierzchnie surowe i groszkowane, a także  płomieniowe.
Wykonujemy  parapety o powierzchniach polerowanych i szlifowanych, a schody jako powierzchnie  antypoślizgowe.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem naszej działalności są profesjonalne usługi budowlano - kanalizacyjne, przyłącza kanalizacyjne, gazowe, regulacja rzek.